BMJ – עיתון הרפואה הבריטי 12/01/08

הBMJ הוא עיתון חביב על רופאים ראשוניים. מהראשונים להציע אתר אינטרנט טוב עם מאפיינים נוספים רבים מעל התוכן בכתב העת, מהראשונים להציע ולפרסם תגובות מהירות (טוקבקים לעשירים) למאמרים מחקריים, ועוד.

אחד המאפיינים החשובים של כתב העת הזה הוא בחירת מאמרים מעניינים במיוחד לרופאים ראשוניים – המסה הגדולה של חברי ארגון הרופאים האנגלי – מנויי כתב העת הרגילים.

בים השינויים שעבר בשנה האחרונה כתב העת החל לפרסם שאלות להצבעה בקרב הגולשים האתר. בכל שבוע שאלה אחרת, והשאלות תמיד דנות בנושא שנוי במחלוקת. בשבועות הקודמים היה זה ברית מילה בעד ונגד, וממש בתחילת הסדרה נידונה השאלה האם ראוי להחרים מאמרים אקדמיים מישראל. עצם העלאת השאלה הביאה לתגובות זועמות משני הכיוונים, והתשובה החד משמעית של הקהל – שאין להחרים מאמרים רפואיים ישראלים הובילה למאמר מערכת מתנצל וחריג. העורכת אמרה שבכלל לא התכוונו להחרים שום מאמר ורק רצו להעלות את השאלה. בעצם מה שהיה אפשר להבין – השאלות הללו אמורות להגביר תעבורה באתר. בכל זאת כששאלה כזו מגיעה מכיוון של האנגלים, היחידים שבאמת איימו בהטלת חרם אקדמי על חוקרים ישראלים (בהתעלמם מהפרת זכויות אדם הרבה יותר גדולות במקומות אחרים בעולם), היה כאן טעם לפגם וכעס מוצדק (לדעתי האישית).

בכל מקרה כתב העת הזה הוא אחד מאלה אליהם אני גולש בקביעות ולצערי כתב העת היחידי בין "חמשת הגדולים" – ניו אנגלנד, לנסט, JAMA, ו ANNALS, שלא מפיק פודקאסט שבועי עם עיקרי המאמרים בכתב העת.

השבוע לא מצאתי חומר מעניין בניו אינגלנד (הרוב כמו פעמים רבות אחרות היה מדעי בסיס מעניינים אך חסרי רלוונטיות לרופא ראשוני). אז אסקור את ה BMJ.

ראשית, מאמר על דלקת ריאות קשה מאוד (אחרי כישלון טיפולי) במדינות מתפתחות עם משאבים מוגבלים לטיפול. המחקר בוצע בפקיסטן, בנגלדש, אקוודור, הודו, מקסיקו, תימן וזמביה והשווה טיפול בכלורמפניקול אנטיביוטיקה וותיקה שכמעט ולא משתמשים בה בעולם המפותח – אך זולה כמו מים ורחבת טווח מאוד, אל מול אמפיצילין (תרופה דומה למוקסיפן להזרקה דרך הווריד) וגנטמיצין אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגליקוזידים ששילוב בינה לפניצילין הוא זול וידוע מזה שנים כטוב במקרים של עמידות חיידקים לפניצילין. שני סוגי הטיפול הללו הם טיפולים שלא נותנים בקלות לילדים. שניהם עם פרופיל תופעות לוואי משמעותי אבל כשיש מחלה קשה – מטפלים בתותחים קשים.

אחד המאפיינים המשמעותיים של דלקת ריאות קשה מאוד (שאובחנה לפי הגדרות איגוד הבריאות העולמי) הוא חסר בחמצן או חוסר יכולת לשתות ולאכול. דבר שמחייב תמיכה של חמצן ואשפוז (בניגוד לסובלים מדלקת ריאות קשה בהם דנו בשבוע שעבר במחקר מתוך הלנסט שטופלו בבית בהצלחה).

כמעט אלף ילדים טופלו והיה יתרון ברור לטיפול באמפיצילין + גנטמיצין לעומת כלורמפניקול.

התוצאה הזו משמחת אותי מצד אחד ומעציבה מצד שני. תמיד חשבתי שכלורמפניקול לאור פרופיל היעילות הרחב שלה תחזור להיות אנטיביוטיקה טובה בעתיד אחרי שירגעו העמידויות כנגדה. כנראה שעדיין עוד לא הגיע זמנה. התוצאות משמחות מפני שלא ישתמשו הרבה באנטיביוטיקה הזו ולכן אולי היא תישאר זנוחה בצד, ותחזור להיות יעילה בעוד כמה שנים. הלוואי.

סקירת מאמרים נוספים מהגיליון הזה – בהמשך

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

תגובות

 1. Xslf כתבה:

  רק תיקון קטן, לגבי "בכל זאת כששאלה כזו מגיעה מכיוון של האנגלים שביטלו את לימודי השואה בבתי הספר שלהם"- זו אמירה לכל הפחות בלתי מדוייקת. מדובר במקרה בודד בעיר אחת בלבד שעורר סערה, לא בביטול גורף בבתי הספר בבריטניה.
  למידע נוסף:
  http://www.snopes.com/politics/religion/holocaust.asp

 2. docurel כתבה:

  הריני מתוקן. תודה.

 3. דניאל כתבה:

  עוד סיבה שהפסיקו להשתמש בכלורמופניקול היא בגלל תופעות הלוואי שלה, בעיקר אנמיה אפלסטית, כמו גם סיכון מוגבר ללוקמיה ועוד כמה תופעות לא נעימות…

  אני לא בטוח שהאנטיביוטיקה הזו תחזור להיות פופולרית.

 4. שושי סיביליה כתבה:

  איפה אפשר להשיג את העיתונים המוזכרים מעלה?
  תודה שושי סיביליה
  יועצת נדל"ן רימקס

 5. אסי סיקורל כתבה:

  הי שושי, אפשר לגשת לאתרים של כל כתבי העת הללו.
  new england journal of medicine
  annals of internal medicine
  BMJ
  וכדומה. בכל אתר חלק מהמאמרים חינם, חלק אחר דורש מינוי. בספריות האוניברסיטאות יש מינוי לחלק מכתבי העת – בוודאי לאלו שנחשבים כשורה הראשונה של כתבי העת הרפואיים.

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*