סדרה חדשה – איך להשתמש באינטרנט להתעדכן ברפואה

כרופא משפחה אני משקיע זמן רב בטיפול באנשים.

כרופא משפחה מגוון הבעיות שאני צריך להכיר רחב. המשמעות היא שרוב המאמרים וממצאי המחקרים הרפואיים רלוונטיים בשבילי (וגם אלו שלא רלוונטיים יכולים להיות מעניינים וחשובים). בכל יום מתפרסמים מאות אם לא אלפי מאמרים, ואני כרופא מרגיש מחוייב להתעדכן לפחות בהתפתחויות חשובות שיכולות להשפיע על הטיפול בחולים שלי.

לצורך זה אני משתמש במגוון כלים – רובם אינטרנטיים, רובם קלים מאוד לשימוש ויישום של כל רופא. בנוסף לכלים הללו אני משתמש בזמן, אולי המשאב המוגבל ביותר שלי – ולכן מוכרח שהכלים האלו יהיו יעילים ולא יצרו בזבוז זמן. מסיבה זו אני תמיד בחיפוש אחר דרכים חדשות להתעדכן בספרות הרפואית, ומשנה את התמהיל שלי לעיתים קרובות.

בנוסף לעדכון שבשגרה תמיד יש מטופל עם בעיה לא שגרתית, או מטופלת עם בעיה שגרתית אבל עם שאלה לא שגרתית. משהו שאני נתקל בו במהלך יום העבודה, ולא מרגיש שאני יודע עד הסוף, או, תרופה חדשה, או, אלף ואחד דברים שונים ומשונים.

לכך קיימות שתי אסטרטגיות כל אחת מהן שימושית ושתיהן יחד משמשות אותי:

  1.  דליית מידע מהיר ומדוייק בזמן העבודה – באמצעות מאגרי מידע שמצליחים להביא תשובה לשאלות ממוקדות במהירות ובקלות, בזמן שהיית המטופל בחדר, או, תוך כדי יום העבודה (לפני כניסת המטופל, או, אחרי שהוא יוצא).
  2. שמירת שאלות כבדות יותר ופערי מידע עמוקים יותר לעיון בערב – מחלה שאינני זוכר, גידול נדיר יותר או פחות שתקף מטופל ומחייב אותי ללמוד את שיטות הטיפול המקובלות והעדכניות בכדי לדעת מה להמליץ. כאן אני לא מתבייש לאמר למטופל שלי שאני לא יודע, שאלמד את הנושא, ושאחזור אליו, או, מבקש ממנו לקבוע תור לשיחה נוספת בעוד יומיים או שלושה.

עוד עדכון – "עדכון מומחים". בכדי לסייע למטופלים שלי בנבכי מערכת הבריאות אני צריך להתעדכן לפי הצורך בקיומם של מומחים לבעיות שונות. מי האונקולוגים שעוסקים באופן פעיל ויומיומי בטיפול בסרטן הערמונית? מי כירורג החזה שמומחה בכריתת אונה עם גידול, ולעומתו מי זה שעוסק בהחלפת מסתמים? הדבר החשוב ביותר בעדכון הזה בעיני הוא – מי מהמומחים האלה עובד בשיתוף עם רופא המשפחה, מגיב למכתבים, מחווה חוות דעת כוללנית ולא מוציא את המטופל מהמשרד עם מרשם? מתי אין ברירה אלא להתייעץ באופן פרטי ועם מי כדאי? מתי אפשר להשיג ייעוץ טוב במסגרת הציבורית והיכן? זהו מאגר מידע אישי שמתעדכן כל הזמן. איזה מומחה מוכן לקבל שיחה ממני ולענות על שאלות? ומי מקבל כסף גדול ואפילו לא שולח סיכום? גם כאן נאלצתי לפתח שיטה אישית לרישום קפדני ותיעוד מתמשך, ולהסתמך על מקורות מידע אינטרנטיים ולא אינטרנטיים שונים.

בסדרת הרשימות – איך מתעדכן? אספר על כל מה שלמעלה. כמובן שלא אדבר על רופאים מומחים ספציפיים אלא על שיטות שמסייעות לי למצוא את הטיפול הנכון לחולה הנכון, ואת הייעוץ הנכון לחולה שלי.

מקווה שיהיה מעניין.

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*