איך מתעדכן? 2 – מאכילים אותנו בכפית – סיכומי מאמרים

 Journal Watch ציון כולל 9/10 (היה 10 אם היה חינם)

רופאים עסוקים לא יכולים לקרוא מאמרים. זו פיקציה. כמות המאמרים המלאים שאני קורא היא זעומה, ואלו קשורים לחולה ספציפי או שאלה ספציפית.

באינדקס הגדול למאמרים רפואיים Pubmed מאונדקסים 5,238 כתבי עת שונים בתחומים ביו רפואיים. נכון, לא הכל רלוואטי, אבל בקצב בו יוצאים מאמרים קשה מאוד לעקוב אחרי עדכונים.

אחת השיטות היא להעזר בשירותים שמבצעים סקירה של כתבי עת מרכזיים, מסננים מהם את המאמרים החשובים ביותר לקלינאי, מסכמים אותם בקצרה ומציגים מסקנות והערות על ידי עורכים שעוסקים בתחום, ויודעים לקרוא את הסטטיסטיקה שמסתתרת בתוך המאמר וכולה להביא להבנה מוטעית של מסקנות.

מזה שנים אני משתמש ב JOURNAL WATCH - שירות מבית היוצר של כתב העת החשוב New England Journal of Medicine. בשירות הנפלא הזה עוברים בשבילי על יותר מ 300 כתבי עת, מסננים, ומזככים את המידע לחוברת דקה שיוצאת לאור אחת לשבועיים. מעבר לסיכום המאמרים, העורכים מוסיפים את הערותיהם שלעיתים הן בעלות ערך רב כמו סיכום המאמר. קיימת גם גירסת אודיו למי שנוסע רחוק לעבודה. השירות אינו זול, אך קיימים מחירים מיוחדים לסטודנטים, מתמחים ואחיות, ובסך הכל התמורה למחיר טובה מאוד. המינוי הראשון שלי לשירות היה בתור סטודנט בשנה שישית, ומאז בכל פעם שלא חידשתי – חסר לי. הניצוץ הזה של העדכון. לא הצלחתי למצוא שירות טוב יותר.

מאחר והחוברת מתחלקת לקטעים קצרים – החומר הטוב הזה מהווה קריאת שירותים אידאלית ומונעת טחורים. מספיק מעניין וקצר, מספיק משעמם לקום אחרי חמש דקות.

Journal Watch – מציע שירות נלווה חינם שנקרא Physician's First Watch - מאמר נבחר אחד מוגש כל יום הישר אל תיבת הדואר האלקטרוני שלך או לקורא ה RSS (ברשימות הבאות אספר על RSS). השירות בחינם, ובאמת מציג מאמרים חשובים בעלי ערך, בעיקר בכדי לקדם את מכירת השירות בתשלום. לדעתי – חובה עבור כל רופא, יעיל מאוד מבחינת עלות תועלת של זמן.

כדאי מאוד לבדוק בספרייה הרפואית של המעסיק או האוניברסיטה, אצלנו בכללית יש מינוי קיבוצי, וניתן לגשת לחוברות דרך האתר.

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*