נמחק לי פוסט – ניו אנגלנד 10/01/2008

ככה זה הוורדפרס הזה? באמצע כתיבה? נמחק?

סיכמתי כאן את הניו אינגלנד האחרון.

באמת אין משהו מעניין יותר מדי לרופא הראשוני.

מחקר אחד מישראל (כבוד!!) על חוסר היעילות של סטרואידים לחולים עם שוק ספטי, עוד מאמר על חוסר היעילות של איזון קפדני של הגלוקוז שלהם.

מחקר אחד חשוב על ספורטאים מקצועיים שם שינויים באק"ג שמגיע מתוך ממצאים של 12000 ספורטאים שחוייבו על פי חוק לבצע אק"ג. 81 עם הפרעות ברפולריזציה נמצאו. מתוכם 6 פיתחו מחלה של שריר הלב. אחד נפטר ממוות פתאומי בגיל 24, עוד אחד ניצל מדום לב, השאר פיתחו מחלה קלינית בגילאים שונים. אף אחד מקבוצת הביקורת שהיו עם אק"ג תקין מראש לא פיתח מחלה. מסתבר שאולי כדאי לעשות אק"ג אצל המטופלים שלנו שעוסקים בספורט כדרך חיים ולעקוב אחרי אלו עם שינויים באופן הדוק.

ממוות פתאומי למוות פתאומי יותר. מאמר סקירה חשוב על סינדרום QT מאורך – מה עושים עם בני משפחה של אדם צעיר שנפטר ממוות פתאומי? את מיד בודקים? איך בודקים? מה עושים? ואיך מטפלים?

כמה מאמרים מאוד מעניינים לרופאים אחרים.

כל מי שחיכה למאמר החשוב על Sirolimus for Angiomyolipoma in Tuberous Sclerosis Complex or Lymphangioleiomyomatosis

והצליח להבין את הכותרת – בשבילו במיוחד יש כמה מאמרים ומכתבים למערכת על הנושא המרתק.

מאמרי מערכת חשובים – על הוצאת שד הגנום מהבקבוק. מסתבר ששתי חברות מציעות כבר ביצוע פרופיל גנטי לאנשים, על סמך מקטעי DNA קטנים מרובים שנמצאו כקשורים למחלות ולדברים רבים אחרים –  SNP's. בינתיים כל זה ללא ערך קליני. כשלמדתי רפואה סיפרו לנו שה DNA מורכב ממקטעים של גנים עם הרבה מקטעי "זבל" מסביב (שכנראה הפכו מאז לזהב טהור). נראה שמבחינת משמעות קלינית המידע הרב שנאסף על הגנום האנושי מורכב מנקודות אור משמעותיות מעטות שמוקפות בהרבה רעש רקע. בינתיים.

המאמר הכי מעניין הוא על מגפת האיידס בהודו. בשנת 2006 הוערכו מספר נשאי HIV בהודו ב 5.7 מליון איש. השנה בעקבות מידע מסקר ענק מבוסס אוכלוסייה המספר הופחת ל 2.5 מליון (נתון שהפחית מיידית ב 10% את מספר הנשאים בעולם כולו). היארעות גבוהה בעיר לעומת הכפרים. היארעות גבוהה בגברים מאשר בנשים בכל הגילאים מלבד בגילאים 15-19. שיא האירעות בגברים ונשים בגילאי שלושים – שלושים וארבע.

נו שויין.

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*