EZETROL לא שווה?

פרסום ראשון של מחקר שבוצע על ידי היצרן על EZETROL תרופה חדשה וסמי מבטיחה להורדת כולסטרול ששימשה בישראל כתרופת קו שלישי לאחר כישלון באיזון כולסטרול בתרופות המקובלות יותר ממשפחת הסטאטינים ולרוב בתוספת אליהם. לדעתי יש אצלי אולי שני מטופלים/מטופלות עם התרופה הזו.

התרופה אכן מורידה רמות כולסטרול, אבל, המחקר הזה, (למיטב ידיעתי טרם פורסם בכתב עת מדעי), מראה את ההבדל בין מידע מבוסס מחלה או מספרים, לבין מידע מבוסס תוצאות. מעבר להורדת המספרים חשוב להוכיח שהתרופה מצליחה להוריד את מה שחשוב – מספר התקפי הלב, והכי חשוב – תמותה. המחקר הנוכחי התמקד בבדיקת הפלאקים הטרשתיים בעורקי הצוואר והראה שלא רק שהפלאקים לא יורדים בגדלם עם התרופה, הם גדלים. המחקר הזה קצת יותר טוב מאשר מחקר על מספרים של כולסטרול אבל עדיין לא נותן הרבה יותר מאשר מושג ראשוני בנוגע למה קורה קלינית עם התרופה הזו.

המחקר פורסם על ידי יצרני התרופה באיחור רב. המחקר הסתיים באפריל 2006 ותוכנן להתפרסם במרץ 2007. רק אחרי לחץ פורסמו התוצאות המאכזבות.

המניות של החברות (מרק ושרינג פלאו) צנחו כצפוי.

עכשיו רק לזכור מי מקבל EZETROL…. ממממממממ.

כלל אצבע (אישי) - אלא אם כן מדובר בתרופה מצילת חיים או חשובה באופן חריג, המנע ממתן תרופה חדשה לפחות חמש שנים מזמן אישורה. בזמן הזה יתגלה ערכה האמיתי וגם תופעות לוואי מסעירות.

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

תגובות

 1. עידן כתבה:

  הכלל שלך נהדר, אבל אז אם איש לא יקח את התרופה, איך נדע על ערכה האמיתי ותופעות הלוואי שלה?

  ניסויים בבני אדם הם שלב הכרחי, כנראה.

 2. איתמר כתבה:

  אסי שלום,
  אני עוקב בעניין רב אחריך ברשימות ושמחתי לראות את הבלוג החדש.

  הערה טכנית קטנה, אם תוכל לשנות את הפונט לarial זה בהחלט יקל על הקוראים. arial הוא הפונט הנוח ביותר לקריאה ממסך המחשב.

  בהצלחה,

 3. docurel כתבה:

  עידן, מדובר בתרופות שמשווקות – אחרי שלושה שלבים של ניסוי. תרופות שממש יוצאות לשוק. אני מסכים שניסויים בבני אדם או התנסות בריאה ולאורך זמן עם תרופות חדשות היא חיונית, מצד שני מעדיף שאת הניסויים הללו יעשו על חולים של רופאים אחרים. באופן מעשי, חולים רבים גם שלי מקבלים המלצות על תרופות חדשות מרופאים מומחים, לעיתים אני ממליץ על כאלו, ובאופן בסיסי משתדל לעמוד בכלל הזה ולא תמיד מצליח.
  איתמר – איך עושים את זה? אני עניין מתנסה כאן בוורדפרס
  אסי

 4. Nadav כתבה:

  אסי – מבקשים יפה מפיית הוורדפרס.

 5. אסי סיקורל כתבה:

  תודה פייה ירוקת שיער.

 6. דניאל כתבה:

  ואם כבר בניטפוקים עסקינן, בבאר השמאלי יש מידע על הפוסט. במקום שיהיה כתוב "הפוסט הזה", כתוב "הפוט הזה".

  ואחרי שהורדתי את זה מהלב, מעניין פה, אמשיך לעקוב. מעניין לקרוא קצת על צדדים של הרפואה שלא תמיד מספרים לך בבי"ס לרפואה… :)

 7. מיכל כתבה:

  מה תמליץ כעת למטופלייך שנוטלים את התרופה הזו?

 8. אסי סיקורל כתבה:

  אמליץ ברוב המקרים להפסיק ולהשתמש בתרופות אחרות וותיקות, זולות, ומוכחות. אם סטטינים במינון מקסימאלי לא עוזר, הייתי בשלב הראשון מנסה חומצה ניקוטינית.
  בכל מקרה, סטטינים צריכים להיות המרכיב העיקרי בטיפול.
  בעצם, הייתי ממליץ על דיאטה נכונה, פעילות גופנית סדירה, במקום לרשום משהו במקום האזטרול.

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*