עדכון חיסון 3

ארבעה ימים מהעדכון האחרון – 63 מאמרים חדשים עם מילת המפתח חיסונים.

1. מאמר מקנדה - בחן שיעורי הצלחה ביישום תכנית חיסון נגד שפעת במבוגרים מעל גיל 65 בקרב רופאים שונים בסיוע של מכתבי תזכורת. היותם של הרופאים רופאי משפחה מומחים סייע להצלחת התכנית, כמו גם מיקום המרפאה בעיר.

2. מאמר סיכום על החיסון החדש כנגד ווירוס הרוטה.

3. עוד מאמר סיכום על החיסון החדש כנגד ווירוס הרוטה. המאמר אסף מחקרים קליניים על החיסון שמראים את יעילותו הגבוהה. אחרי התחלת שיווק החיסון נרשמו מספר מקרי השתפלות המעי שדווחו לוועדת הדיווח שליד ה CDC האמריקאי. כתזכורת אוסיף שהחיסונים הישנים כנגד הרוטה הוסרו מן המדף לאחר שנה וקצת על רקע היארעות יתר של השתפלות. למרות שהמחקרים על החיסון לא הדגימו אפילו מקרה אחד בודד של השתפלות לאחר החיסון, הדיווחים שלאחר התחלת השיווק צריכים לשמש אות זהירות. כדאי להמתין עוד קצת בכדי לראות מה יתגלה בהמשך בנוגע לכך. אני מניח שתהיה תשובה טובה בקרוב. בכל מקרה החיסון מנע אשפוזים רבים, יותר ביקורים בחדרי מיון והמון המון ביקורים אצל רופאי המשפחה והילדים, ומנע אבדן ימי עבודה מרובים להורים.

4. מאמר מpediatrics כתב העת החשוב ביותר ברפואת ילדים דן בחיוב השלמת חיסונים כתנאי להתקבלות לבתי ספר, תכנית שהצליחה בארצות הברית להגביר את שיעורי ההתחסנות באופן דרמאטי. עכשיו שואלים את עצמם בכותבים האם ראוי לחייב חיסונים חדשים כמו החיסון כנגד סרטן צוואר הרחם – חיסון כנגד וירוס שמועבר ביחסי מין? אם החיסון היה למחלה משועברת לא ביחסי מין מישהו היה מהסס? אני לא חושב.

5. בעצם מדובר בתוסף שלם לכתב העת pediatrics בנושא חיסונים למתבגרים. לא מאוד אינפורמטיבי בעיני. אולי חוץ ממאמר אחד שמפרט את החיסונים למתבגרים ונגד מה הם מגנים? מבחינת חיסונים חדשים למתבגרים מדובר שם על החיסון כנגד וירוס הפפילומה (המגן מפני סרטן צוואר הרחם), מנת דחף חדשה כנגד שעלת (יחד עם טטנוס דיפטריה הוותיק), וחיסון כנגד הפנאומוקוק הרשע (פנאומווקס).

6. מאמר מאינדונזיה – שסקר התפרצות של וירוס פוליו שמקורו בחיסון (החיסון המוחלש שניתן דרך הפה ולא משמש יותר בישראל). הסיבה להתפרצות היתה חיסוניות נמוכה של האוכלוסייה יחד עם שנים של העדרות הווירוס הפראי מהמים של התושבים. המסקנה שלי – המדיניות הנהוגה בארץ של חיסון באמצעות זריקה ולא באמצעות נגיף חי מוחלש היא מדיניות נבונה (למרות היתרונות התיאורטיים של החיסון שניתן דרך הפה בהפצת וירוס מוחלש ויצירת חיסון באנשים נוספים בעזרת העברה זו).

7. מאמר מאיטליה – סקר את רמות הנגדנים כנגד שעלת בשכבות גיל שונות. גם המאמר הזה תומך בתוספת מנות דחף למבוגרים בכדי למנוע העברת המחלה על ידי מבוגרים לתינוקות לפני חיסון. ראוי לציין שהמחלה אינה מסוכנת במבוגרים אבל מטרידה מאוד מאוד. בקרב מחוסנים ניככרת ירידה ברמת הנגדנים. ירידה זו מעמידה אותם בסיכון להדבקות במחלה ולכן יש צורך במנות דחף, שמשולבות בארה"ב היום בחיסון נגד טטנוס שניתן בכל מקרה מידי עשור.

זהו להיום. לילה טוב.

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*