מאמרים

היום שוב נלחמתי. מטופל הגיע ואמר שהתחיל אנטיביוטיקה בבית בגלל סינוסיטיס. כבר שנים שאנחנו משתדלים מאוד שלא לתת אנטיביוטיקה לסינוסיטיס, זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, ושאר מחלות ויראליות נפוצות, ודי מצליחים. שיעור השימוש באנטיביוטיקה ירד דרמאטית והתחושה היא שגם העמידות של החיידקים שלנו למרות שלא בדקתי את הנושא לעומק.

שלחתי לו את שני המאמרים מלמטה במייל לעיון, והשלמתי את האנטיביוטיקה.

אחר כך שמעתי שמטופל אחר גם התחיל אנטיביוטיקה למרות סיכום בינינו שישתמש בה רק לאחר שבוע אם לא יחלפו הסימפטומים.

למה אני לא נותן אנטיביוטיקה? כי אין הוכחות טובות שזה עוזר בריפוי נזלת או סינוסיטיס פשוטה.

למי אני כן נותן אנטיביוטיקה? כאשר יש סינוסיטיס עם חום זמן ממושך, כאשר המטופל נמצא בסיכון גבוה – מבוגר מאוד, חולה מאוד וכדומה, או, כאשר הסינוסיטיס מוכחת ולא חולפת לאחר זמן מה (שבוע? אולי יותר). סיבה נוספת היא מטופל חולה מאוד – חום גבוה, משהו שמדאיג אותי מפני סיבוך של סינוסיטיס (ויש סיבוכים).

מאמר מה JAMA מדבר על היעילות המוגבלת ביותר של אנטיביוטיקה וסטרואידים בשאיפה לטיפול בסינוסיטיס פשוטה. המחקר נערך על 240 מבוגרים בצורה כפולת סמיות רנדומאלית – הסוג הטוב ביותר של מחקר שיש לרשותינו היום.

http://jama.ama-assn.org/cgi/content/full/298/21/2487

שני הטיפולים וגם השילוב ביניהם לא נראו כיעילים בצורה משמעותית בקיצור המחלה או טיפול בה (למרות שהיתה נטייה מסויימת למחלה קצת קצרה יותר בקרב לוקחי המוקסיפן אך ללא משמעות סטטיסטית).

מאמר מנובמבר שפורסם ב BMJ והגיע מתוך ניתוח מאגרי מידע ממוחשבים הראה שמתן אנטיביוטיקה ל"כיסוי" לנזלת, או, דלקת אוזניים מנעה סיבוכים כמו למשל דלקת ריאות אבל בכדי למנוע דלקת ריאות אחת היה צריך לטפל במעל ל 4000 מטופלים באנטיביוטיקה. אני מעדיף מעקב צמוד אחרי המטופל.

הקבוצה היחידה בה היתה יעילות מסויימת למתן אנטיביוטיקה היתה בקרב מבוגרים, במיוחד מעשנים מעל גיל 65 שסבלו מברונכיטיס. אצל מבוגרים מעשנים נטפל ב 37 באנטיביוטיקה בכדי למנוע דלקת ריאות אחת. לא רע.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17947744?dopt=Abstract

בסך הכל המאמר הזה גם תומך הפרקטיקה של המתנה לפני התחלת אנטיביוטיקה בהינתן התנאים של יכולת מעקב טובה, סיכון נמוך, ומצב כללי טוב.

הערה – כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*