איך מתעדכן 3 – לקרוא ביום שיוצא

ארבעה כתבי עת מהווים את הליבה של ההתעדכנות שלי. כולם יוצאים בכל שבוע, עם המון חומר חדש בכל פעם.

 לכל כתבי העת הללו אתרי אינטרנט משובחים המאפשרים יכולות עדכון על יציאת גליון חדש במגוון צורות. לעיתים, בין ימי הפרסום של גליון כתב העת מפורסמים מחקרים נוספים שהוגדרו על ידי העורכים כחשובים במיוחד. מחקרים אלו יוצאים לבסוף באחד הגליונות המודפסים הקרובים אבל בתקופת הפרסום המוקדם ניתן לרוב לקרוא את המאמר המלא בחינם מעל גבי האתר.

ארבעת כתבי העת המרכזיים בעיני (וקישורים לאתר הבית שלהם) הם :

1. New England Journal of Medicine (NEJM) – בכל יום חמישי

2. The Lancet - בכל יום שבת

3. British Medical Journal - בכל יום שבת

4. The Journal of the American Medical Associasion (JAMA) - בכל יום רביעי

יש המגדילים ומוסיפים את עיתון הבית של הACP ה -

5. Annals of Internal Medicine – ביום שלישי

אני נוטה מעט פחות לקרוא אותו – אבל הוא בהחלט עדיין נחשב לאחר מ"חמשת הגדולים" של כתבי העת ברפואה.

אז איך מתעדכנים בזמן סביר?

1. עדכון בדואר האלקטרוני – בכל אתר אפשר להרשם לקבלת עדכונים בדואר האלקטרוני. זה מאפשר "תזכורת" עד הבית שכתב העת יצא לאור – ואז אפשר פשוט לקפוץ עם הקישור ולקרוא את המאמרים או התקצירים הרלווטניים.

2. עדכון ב RSS. םוסט שלם יוקדש לפלא הזה, אך כרגע אפשר לספר שבכל אחד מהאתרים שהוזכרו אפשר להרשם לעדכונים ב RSS, שמאפשר קבלה של העדכונים ל"אגרגטור" מעין אתר אישי שמתעדכן באופן שוטף בכל מה שתבקש. האגרגטור שלי google reader מאפשר לי להתעדכן בבלוגים החביבים עלי, בכתבי העת הרפואיים החשובים בעיני, ובמאמרים הרפואיים המתפרסמים בנושאים אחריהם אני עוקב יותר לעומק – כמו חיסונים (עבור פוסטים בבלוג הזה).

4. פודקאסטים – ארבעה מתוך חמשת הגדולים, (BMJ הפסיק את שירות הפודקאסט שלו), מוציאים סיכום מוקרא בכל פעם שמתפרסם כתב העת. האגרגטור יכול להתעדכן גם באלו, וכך אפשר להאזין להם בזמן ביצוע שכיבות שמיכה, שטיפת רצפה, או נהיגה ברכב, ולהתעדכן בצורה אחרת – נוחה הרבה יותר לחלקנו. NEJM שידרג את הפודקאסט לאחרונה והוא מציע הקראה של סיכומי המאמרים יחד עם מצגת ובה טבלאות מהמחקרים, תמונות, ושאר דברים טובים. אני מוצא את השירות הזה מאוד נוח. אפשר למצוא אותו באתר הבטא של כתב העת בו העורכים מנסים כל מיני פטנטים חביבים. למשל – אפשר להרשם שם לעדכוני RSS למאמרים הניקראים ביותר, למאמרים שהוזכרו בבלוגים, וכדומה.

הכללים שלי לעדכון מסודר -

1. אני משתדל לעבור על כתב העת ביום בו הוא יוצא. עובר על הכותרות, או, על הסיכום המוקרא.

2. קורא תקצירים של מאמרים שנראים רלוונטיים.

3. מאמרים שאני מרגיש שעלולים ממש לשנות את הטיפול שלי בחולים אני משתדל לקרוא בפורמט המלא.

4. חלק מהמאמרים ניתנים לקריאה מלאה באתר ללא סיסמת כניסה. לחלק אחר דרוש רישום, ולרוב צריך להיות מנויים לכתב העת. אפשר לבדוק בספרייה הרפואית שלכם, או, דרך הספרייה הרפואית של המעסיק. אצלנו בכללית יש מינול לכל כתבי העת הללו. הלנסט באיחור אופנתי של חדשיים למשל.

5. במהלך השבוע אני מתעדכן באתרי חדשות רפואיות (פוסט בנושא יגיע), ובאמצעותם נזכר שוב בתוצאות המחקרים.

6. אם לא הספקתי – ויש הרבה שבועות שאני לא מספיק לעבור על הכל – אני קורא את החשובים ב JOURNAL WATCH שמסכם את המאמרים של היום כחדשיים מאוחר יותר. אם לא שם אז ב JOURNAL CLUB של ה ACP, חוברת בצבע כחול שיוצאת בכל חדשיים ומסכמת בצורה טובה את החדשות העיקריות במחקר הרפואי בחדשיים האחרונים. ב BMJ יש בכל שבוע מדור שנקרא short cuts – קיצורי דרך ומסכם עבורי את המאמרים החשובים מכתבי העת העיקריים.

דרכים נוספות להתעדכן במהירות , מה זה RSS, איך יוצרים מינוי לעדכונים על כתב עת שלא נותן את השירותים האלו, ואיך שמים את הכל באתר הבית – בפוסטים הבאים.

אשמח לקבל הערות, תיקונים, שפצורים, וללמוד דרכים חדשות להתעדכן.

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

תגובות

 1. דינה ראלט כתבה:

  אתה מעלה שאלה קשה כי המידע בתחום הוא כבר מעבר ליכולת הקליטה היומית של האדם הממוצע…ובכל זאת אני לא מתאפקת לשאול מה עם עיתוני המדע המובילים האחרים כמו הסיינס או נייטשור? ומה עם העיתונים הפתוחים מסדרת PLOS שמדיניות הפירסום שלהם לא שמרנית וכך מאפשרת גם למדענים מעניינים אבל שלא בהכרח "התחנפו" לרשויות לפרסם… אני, שמחפשת בעיקר מידע בריאות שדווקא אינו קשור בתרופות, מתעדכנת על ידי "מעדכנים מקיפים כמו InteliHealth או EurekAlert:
  http://www.eurekalert.org/aboutus.php
  http://www.intelihealth.com/IH/ihtIH/WSIHW000/333/7228.html

 2. אסי סיקורל כתבה:

  דינה – תודה על השאלה.
  סדרת PLOS היא סדרה בעייתית בעיני, המודל שלה גורס שמפרסם המאמר צריך לשלם בכדי להעלות את המאמר שלו. יש כאן בעייתיות קשה. אני כבר בדקתי את זה פעם. בכדי לפרסם בplos צריך לשלם כ 2700 דולאר. כך שרק חוקרים עשירים או כאלו שבאים ממוסד עשיר יכולים לפרסם שם. מעבר לנושא התשלום המודל מוצא חן בעיניי, ולפעמים אני מסתכל, למשל השבוע הסתכלתי במאמר מעניין ב PLOS NTD בנושא טיפול בתולעים בזנזיבר.
  כרופא אני חושב שהמידע ב science או nature חשוב אבל לא אפקטיבי בשבילי. אני מחפש מאמרים שישנו את הפרקטיקה היומיומית שלי, ולא הרחבת דעת. אם היה לי יותר זמן זה היה נחמד, ובעבר באמת קראתי כתב עת מדעי כללי המכוון קצת יותר לקהל הרחב scientific american. הצורך שלי בספרות רפואית ממוקדת לעבודה מונע ממני התעדכנות בנושאי מדע כלליים.
  המעדכנים המקיפים שאת מפנה אליהם לא מוכרים לי ואני אבדוק אותם. תודה על הטיפ!!
  אסי

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*