לא צריך אנטיביוטיקה בסינוסיטיס – עוד מאמר

בלנסט השבוע – מטה אנליזה – ניתוח מחודש ומשולב של מספר מחקרים שבדקו יעילות שימוש באנטיביוטיקה לטיפול בסינוסיטיס. החוקרים כאן הלכו צעד נוסף בניתוח המידע המשולב מהמחקרים ועברו על התיקים של המטופלים מהמחקרים ששולבו להם יחדיו. שוב, נראה שברוב המקרים של סינוסיטיס אין יעילות לטיפול אנטיביוטי, ומעקב רפואי סדיר וזהיר הוא הפיתרון. כלומר ד"ר זמן. קשה להבין למה חדשות ישנות כאלו מגיעות לפרסום בלנסט – אבל ברור שמדובר בנושא חשוב, עם השלכות חברתיות רבות. שימוש יתר באנטיביוטיקה יוצר עמידויות. אנטיביוטיקה זה לא מים. מדובר בתרופות עם פרופיל השפעות לוואי רחב, וכל מתן אנטיביוטיקה דורש שיקול דעת ושימוש בידע רפואי לגבי היעילות הפוטנציאלית של הטיפול.

עכשיו, בשטח, אני מוצא את עצמי נאבק מול מטופלים שטוענים "כל שנה יש לי סינוסיטיס ובלי אנטיביוטיקה זה לא עובר"…. "אתה גורם לי לסבל"… "מונע ממני טיפול". המעבר לטיפול סלקטיבי וזהיר באנטיביוטיקה הוא לא פשוט באוכלוסייה שרגילה היתה לרישום נפוץ של אנטיביוטיקה. התחושה שלי לעיתים הוא שאני נלחם בהתמכרות. התמכרות שאנחנו יצרנו.

מאמר נוסף מעניין – צריכת אלכוהול בצעירים. צעירים צורכים יותר אלכוהול בחברות רבות מאשר צרכו בעבר. לא מדובר רק בכמות אלא בדרך הב הם שותים. למשל – שתייה התקפית – binge (יותר מחמישה משקאות בזמן קצר), שיכרות בגיל צעיר מאוד – מתחת לגיל 13, שתייה בתדירות גבוהה. כל התופעות הללו הופכות נפוצות יותר במקומות כמו אנגליה, אוסטרליה, אירלנד וכדומה. ומה קורה אצלנו?

מה יכול לעזור למניעת התופעות הללו?

1. העלאת מחיר השתייה.

2. הגבלת שעות המכירה, הגבלת מקומות המכירה.

3. הורדת אחוז האלכוהול במשקאות.

4. הקטנת גודל הכוסות.

כתב העת קורא להורים לקחת אחריות על שתיית ילדיהם. חלק מהצעדים המומלצים הם דוגמא אישית, לקיחת אחריות ובירור מידע, ביסוס תבניות של שתייה מתונה של אלכוהול או המנעות משתייה במשפחה וכדומה.

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

תגובות

 1. חיים כתבה:

  לדעתי כל עוד לא מדובר בטיפול מופרך, ובמקרה הזה לא מדובר בזה, אז כדאי ללכת עם החולים. בסופו של דבר אולי תרצה את אמונם בסיטואציות קשות הרבה יותר ולא כדאי לפגוע בו כבר בקטנות.

  אם המשפטים שציטטת הם מה שהם באמת משוכנעים בו, גם לאחר השיחה איתך, אז לא מן הנמנע שהם יפנו לרופא אחר (אף אוזן גרון?) שכן יתן להם את התרופה והתוצאה תהיה רק פגיעה ביחסי האמון ביניכם.

 2. אילנה לאוף כתבה:

  לגבי האנטיביוטיקה בסינוסיטיס :
  סינוסיטיס זו מחלה שמאובחנת קלינית , כלומר- הסיפור של החולה (נזלת, גודש, ליחה, כאב פנים) ובדיקה גופנית -
  ניקוש הפנים , בדיקת הלע וכו' .
  מנסיוני- ההמלצות לא לטפל – כבודן במקומן מונח והן נכונות לגבי רוב הזיהומים העליונים של דרכי הנשימה
  אבל מאידך, יש סף מסויים של תסמינים (שאינם חום) , שאם עוברים אותו אני נותנת (אנטיביוטיקה). כך גם לגבי אזניים . אני תמיד מזכירה לעצמי שאנטיביוטיקה- עם כל החשש משימוש עודף בה- גם עוזרת וגם מקצרת תהליכים.

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*