ויאגרה לנשים – תרופה ישנה – מחלה חדשה?

ויאגרה (SILANDEFIL)  - התרופה הראשונה שהצליחה לעשות את זה. לטפל באופן נוח פשוט ודיסקרטי באין אונות גברית. המון אושר להרבה גברים (ונשים). המון אושר ובעיקר עושר לחברת פייזר. חברת התרופות פייזר הפכה לחברת התרופות הגדולה בעולם בזכות הגלולה הכחולה הקטנה.

מסתבר שמכרה הזהב הכחול שהמציאו בפייזר לא מספיק בכדי לחיות בעושר ועושר עד עצם היום הזה. צריך עוד קצת כסף בשביל זה. לכן, מאז ועד היום מנסים בחברה לאתר שווקים חדשים לתרופה. לא מדובר בגברים שטרם טעמו מן הכחול הכחול הזה, אלא בנסיונות שונים לטיפול בבעיות שונות. ממחלות מוכרות וקשות לטיפול כמו יתר לחץ דם ריאתי ועד ללהיט החדש – אי תפקוד מיני בנשים. עד ויאגרה לא היתה בעיה כזו. מאז – עובדות חברות התרופות במרץ בכדי לאפיין, להגדיר, וקטלג ולטפל בהפרעה החדשה שאך זה הומצאה לה. מחקרים קודמים לא הראו תוצאות מי יודע מה. ויאגרה וחברותיה לא היו יעילות עבור נשים עם הפרעה בתפקוד המיני – מחוסר חשק ועד אנאורגזמיה. אבל אל דאגה, בפייזר ידאגו למצוא את תת הקבוצה בה ניתן יהיה להראות שיפור. והנה השבוע ב JAMA פורסם מחקר (שמומן על ידי פייזר כמובן), ובו ניסו החוקרים לטפל בחוסר תפקוד מיני שנגרם כתופעת לוואי של טיפול נוגד דיכאון ממשפחת ה SSRI (פרוזאק, אחיו, אחיותיו, ובני דודיו).

ירידה בחשק המיני ואנאורגזמיה (ירידה ביכולת להגיע לאורגזמה) היא תופעת לוואי מוכרת ונפוצה של התרופות נוגדות הדיכאון ממשפחת ה SSRI. הנטייה שלי לרוב היא להחליף לתרופה אחרת במשפחה ופעמים רבות הבעיה נפטרת. בכל אופן, מאחר והמון מקבלים קיבלו ויקבלו טיפול כנגד דיכאון, מדובר כאן בשוק אדיר.

מסתבר שבניסוי (שכלל בסך הכל 97 נשים), נראתה השפעה מסויימת בשיפור התפקוד המיני. ההשפעה היתה משמעותית סטטיסטית – מהקריאה שלי – לא התרשמתי שהמשמעות הסטטיסטית בניקוד המחקרי היא בעלת משמעות תכלסית בחיי יום יום לאישה הבודדת. אם ניתן יהיה לחזור על תוצאות המחקר הזה במחקרים נוספים – במיוחד כאלו שלא ימומנו על ידי החברה (מסופקני…), ייתכן ומדובר בטיפול מעניין לבעיה נפוצה ומטרידה.

מה המסקנות שלי מהמאמר?

1. צריך להזהיר לפני התחלת טיפול ולשאול במהלך הטיפול כל אישה ואיש שקיבלו טיפול נגד דיכאון בנוגע לירידה בתפקוד או בחשק המיני.

2. אסטרטגיה פשוטה ואפקטיבית יכולה להיות נסיון החלפה של התרופה בתרופה אחרת מהמשפחה.

3. אפשרות נוספת היא מתן ויאגרה לגברים ואולי גם לנשים שסובלים מירידה בתפקוד המיני לאחר טיפול נוגד דיכאון.

אותי מטריד שיש צורך לקנות תרופה שעולה 200 שקל בכדי לטפל בתופעת לוואי של תרופה אחרת. מצד שני, דיכאון קליני הוא מחלה קשה, מגבילה, נוראית. למחלות קשות משתמשים בתרופות חזקות.

שוק חדש!

מאז ועד היום

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

טרקבקים & פינגים

  1. הקולקטיב » » [קריאה מונחית] רק בריאות on 10 באוגוסט, 2008 at 8:38

    [...] אסי סיקורל על ויאגרה לנשים. "..מסתבר שמכרה הזהב הכחול שהמציאו בפייזר לא מספיק בכדי לחיות בעושר ועושר עד עצם היום הזה. צריך עוד קצת כסף בשביל זה. לכן, מאז ועד היום מנסים בחברה לאתר שווקים חדשים לתרופה. לא מדובר בגברים שטרם טעמו מן הכחול הכחול הזה, אלא בנסיונות שונים לטיפול בבעיות שונות.". http://docurel.com/?p=32 [...]

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*