ללמד רפואה בשנת 2009

אני נהנה לשחק באינטרנט.

נהנה לבדוק כלים חדשים, ולהתנסות. הלוואי והיה לי יותר זמן.

בימים אלה אני מלמד קורס "מערכות בריאות ברחבי העולם" לתלמידי בית הספר לרפואה בינלאומית.

כנסיון, ומאחר וזמן הוא מצרך נדיר, הקמתי במהירות אתר מלווה לקורס בבלוגר.

בפוסטים קצרים אני מנסה להציג זוויות נוספות על החומר הנלמד, קישורים שונים, וליצור שיחה פתוחה עם התלמידים.

בינתיים, אין קול ואין עונה. אני יודע שהם מבקרים באתר, אבל שותקים.

סביר להניח כי כאשר יתקרבו מטלות הקורס למועדן יועלו יותר שאלות אל האתר, אבל למרות שנעים לשחק במדיה הזו כבר הבחנתי בשתי בעיות בפורמאט הבלוג לאתר לימודי.

1. פורמאט הבלוג מניח פוסטים חדשים מעל הפוסטים הישנים. בבלוגר אין את הפונקציה הנהדרת שיש אצלנו ברשימות של sticky post – פוסט שנשאר בראש העמוד, ומהווה פוסט פתיחה, הסבר ושאר ירקות.

2. פורמאט הבלוג לא מזמן השתתפות פעילה מהסטודנטים וסביר שמערכת בלוגים משותפת, או, אתר אינטרנט מסורתי יותר שנערך בצורה משותפת יכול להיות יעיל. 

בתוך הבלוג מעבר לפוסטים ה"גדולים" והקישורים גם הפיוצים שלי בטוויטר – שבשלב זה מרוכזים כולם בנושא מערכות בריאות. קצת מוזר לכתוב טוויטים רק בתחום אחד, ולא כל מה שמתחשק, אבל גם זה נסיון מעניין.

אינני יודע מה הערך של בליגה מיקרוסקופית כמו בטוויטר בהוראה. נראה.

מעבר לבלוג ולפיוצים – כל קבצי הקורס כולל מצגות, סילבוס, רשימת קריאה, הדרכה לביצוע העבודות, וההערות שלי להרצאות הועלו לרשת אל Microsoft Office Live Workspace. המערכת הזו מאפשרת העלאת קבצים הישר מחלון האופיס בצורת קבצים מקוריים, PDF, בנוסף לעריכה משותפת. יצירת לוח זמנים, הערות, פתקיות ושא ירקות. בינתיים אני לא מתרשם עמוקות – במיוחד שהרבה מהכלים האלו נמצאים בחינם ברשת, ועריכת המסמכים יכולה בגוגל למשל להתבצע על הרשת ואין צורך בגרסת תכנה על המחשב האישי. אני חייב לאמר שיש הרבה נוחות ופשטות בחלל העבודה של אופיס, המראה מוכר, כל האפשרויות נמצאות במקום אחד (בניגוד לגוגל שמפוזר בהרבה יישומים שונים (מעולם לא הצלחתי להפעיל את google apps בצורה משביעת רצון), המהירות סבירה, והתמיכה מעולה.

קיימות המון אפשרויות לשימוש בכלים אינטרנטיים להוראה אקדמית.

מסמך מעניין שיצא לאחרונה במימון האיחוד האירופי מתאר שימושים שונים רובם נוסו בשטח של יישומי אינטרנט בחינוך על יסודי. מאוד קל לקריאה, מעניין, ויישומי. בלוגים משחקים שם תפקיד חשוב.

אי אפשר בלי לחלוק את הקישור לרשימת כלי האינטרנט הטובה ביותר – webware של cnet בה אני מתעדכן מפעם לפעם בצעצועים החדשים.

במקביל אני מלמד סטודנט מאוניברסיטת קולומביה במרפאות שלי. ביקשתי ממנו להעלות את החוויות שלו אל האינטרנט, לשמחתי הוא אוהב מאוד לכתוב ונענה לאתגר בשמחה. בשלב זה הוא מספר שעצם העובדה שהוא צריך לחשוב על החוויות שהו עובר, ועל הלמידה שמתבצעת במהלך היום מגבירים מאוד את חווית הלימוד שלו.

אני קורא, ומגיב בכתב, ואנחנו מתכתבים ומעצבים יחד מסמך? בלוג? לא יודע מה. כשיהיה רלוונטי ויעלה לרשת אעביר קישור.

לאחרונה ביקרתי באתיופיה לזמן קצר. המון פגישות, והוראה, וחוויות מוזרות שכללו לבישת חליפה ועניבה – הידיים שלי נזכרו, בלי שהמוח ידע – איך קושרים עניבה. עוד היה משחק כדורגל בבית יתומים בגרב ממולאת (האם מקור שם המשחק בגרביים הממולאות? Soccer?) קשה לדעת. בין לבין היו פרעושים, וחיוכים, והמון הרגשה נעימה במקום הקרוב רחוק הזה. הקושי בהשגת קישור לאינטרנט שם, והשקט הזה – בלי מיילים, בלי טלפונים, בלי תקשורת היה מעניין. אנחנו חיים בתקופה מאוד רועשת. המון רעש רקע. כל הזמן. האם רעש הרקע – התקשורת משפרים את היצירתיות? את ההישגים? את העולם?

בכל מקרה אני ממשיך לשחק.

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

תגובות

  1. דוד כפרי כתבה:

    טוב לקרוא אותך שוב :-)

  2. טל גלילי כתבה:

    כל הכבוד!
    טל

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*