ויטמין D – אופנה בהתהוות או פנצאה?

בשנים הקצרות בהן אני מסתובב בעולם הרפואי עלו וירדו כמה "תרופות פלא" לכל מחלה. ויטמין שלוקחים במינון גבוה, תוסף כזה או אחר שנראה כמונע התקפי לב, משפר הרגשה, מאריך חיים, ובעצם טוב לכל דבר.

ויטמין E שניתן במינונים גבוהים למניעת התקפי לב – לא עוזר ולהפך במחקרים מסויימים מגביר את שיעור האירועים הקרדיווסקולאריים. בטה קרוטן מגביר שיעור סרטן ריאות. חומצה פולית לא עוזרת למניעת התקפי לב למרות שהיא מורידה רמות הומוציסטאין. המסקנות האישיות שלי בשנים האחרונות היו :

1. כשהספרות מתחילה להתלהב מויטמין, ומאמרים צצים בכל יום על סגולה חדשה – אני נזהר. מחכה חמש שנים. עד שמתבררות התוצאות של מחקרים ארוכי טווח ורנדומאליים שיכולים להעריך בצורה טובה גם את תופעות הלוואי של התוספים הללו. בניגוד לתרופות רגילות שעוברות תהליך אישור ארוך על ידי ה FDA ולפחות שלושה שלבי אישור שבודקים נוכחות תופעות לוואי, בתוספי מזון ויטמינים ושאר ירקות אין תהליך אישור כזה. כל מי שנוטל תוספים כאלה משתתף בניסוי קבוצתי גדול.

2. ויטמינים – אני ממליץ לאכול בתזונה מאוזנת וטובה. אם אין כזו תזונה – אפשר לקבל תוספת ויטמינים, אך לא יותר מהמינון היומי המומלץ וגם אז הטיפול ניתן לתקופה מסויימת עם הערכה חוזרת לאחר זמן מה.

3. ויטמינים במינון גבוה שלא ניתן לאכול בצריכה רגילה יומיומית הם תרופות לכל דבר וכך גם צריך להתייחס אליהם.

4. גם רופאים ואנשי מדע טובים מחפשים אחרי פנציאה – תרופה מיתולוגית שעוזרת לכל דבר ולא מזיקה לאף אחד. כנראה שבעולם המציאותי אין דבר כזה.

אז, השנה עולה ויטמין D לכותרות. ויטמין D הוא ויטמין מסיס שומן שנמצא בדגים, בחלב מועשר בויטמין D, בביצים, בבשר, וכמובן בכדורים. חשיפה לשמש גם היא יוצרת ויטמין D פעיל בעור שלנו, ומסתבר שהאדם המודרני לא נחשף מספיק לשמש בכדי לייצר מספיק ויטמין D. ככל שצבע העור כהה וככל שהאזור הגיאוגראפי צפוני יותר כך יש יותר חסר בויטמין זה. בתחילת המאה העשרים גילו שאם מוסיפים ויטמין D לתינוקות נעלמת מחלת הרככת, ואכן לא רואים יותר את המחלה הזו בעולם המערבי.

אז מה קרה השנה? קודם כל מוצאים שלרבים מאיתנו בעצם יש חסר בויטמין  D (אנחנו משתדלים שלא להחשף לשמש – הרי זה גורם לסרטן העור), ומפליגים בשבחיו של הויטמין החשוב הזה (באמת חשוב!!), ובנזקים של חסר ויטמין D שאינו חסר מספיק עמוק בכדי לייצר רככת של העצמות. ביולי למשל פורסמה הסקירה הזו בניו אינגלנד על וויטמין D.

השבוע פורסם בכתב העת CIRCULATION מאמר חשוב שמהווה צעד נוסף בבנית הפנצאה החדשה. חוקרי העיירה פראמינגהם שמשמשת מעבדה חיה כבר חצי מאה מצאו ששיעור אירועי הלב עולה ככל שיש חסר בוויטמין D. מחקר בו נבדקו 1739 איש ואישה לבנים כולם ללא מחלת לב. בתחילת המחקר נבדקה רמת ויטמין D שלהם ובמהלך מעקב של יותר מחמש שנים 120 איש פיתחו אירוע קרדיווסרולארי. אפקט מגונן של רמות ויטמין D גבוהות היה ניכר בעיקר בחלים עם יתר לחץ דם. מחקר טוב ומעניין אבל, לא ברור האם חסר ויטמין D מעיד אולי על חסרים נוספים שלא נבדקו או אולי פשוט על פחות חשיפה לשמש שמורידה את מצב הרוח ולכן התקפי הלב (סתם תיאוריה שרקחתי בזה הרגע)? לא ברור האם תוספת ויטמין D יכולה להועיל כנגד התקפי לב, ולכן המאמר הזה אולי מעניין, אבל עדיין לא מספיק משכנע מבחינתי בכדי להוסיף עוד כדור למטופלי שנוטלים כבר המון המון כדורים.

אז מה אעשה בכל זאת?

1. ראשית, אמליץ לכל המטופלים שלי לאכול ויטמין D בכמות טובה במזון. תמיד בריא לאכול דגים. גם מוצרי חלב בכמות הגיונית. וביצים בכמות הגיונית.

2. אמליץ למטופלים שלי על חשיפה סבירה וזהירה לשמש. אם עושים ספורט שיעשו אותו בחוץ ולא בחדר כושר, בשעות הבוקר או אחר הצהריים בקיץ תוך המנעות מחשיפה ממושכת מאוד לשמש. גם בחורף אפשר לנצל את ימי השמש הטובים לאמבטיה קצרה (בזמן צעידה).

3. אמליץ למטופלי לחכות כמה שנים לפני שהם מתחילים תוסף ויטמין D. שהניסוי יהיה על חולים של רופאים אחרים.

4. כל האמור לא מכוון לנשים שזקוקות לסידן עם וויטמין D בגדי למנוע שברים של אוסטאופורוזיס. זה כבר עסק אחר. 

כל האמור כאן אינו משמש יעוץ רפואי אלא דעה אישית של כותב הבלוג שיכולה להשתנות מחר לפי מאמרים חדשים. כל החלטה רפואית צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל, לפי מצבו האישי של המטופל ובטח שלא על פי רשימה מהקצה הדרומי של האינטרנט.

הוספת תגובה

הדוא"ל שלך לעולם לא יפורסם או יינתן. שדות חובה מסומנים ב *

*

*